Povinné ručení

Zprostředkovávání zákonného pojištění z provozu motorových vozidel (povinného ručení) je jedním z největších byznysů, které české pojišťovny vůbec obstarávají. Lidé v naší malé zemi totiž provozují přes šest milionů motorových vozidel! Z toho drtivou většinu zabírají osobní automobily, které budou nejvíce zajímat i nás v tomto článku.

Pojistit se musíte

Každý vůz, který chceme provozovat na silnicích, musí povinné ručení mít sjednané, zaplacené a při jízdě v něm u sebe musíme mít takzvanou zelenou kartu. Ta slouží jako doklad pro případné policejní kontroly. Způsob, jak se vyhnout placení, neexistuje. Proč je vlastně tento druh pojištění vlastně ze zákona povinný?

Z jeho plnění se platí škody na zdraví a majetku, které způsobíme provozem vozidla třetí osobě. Pokud způsobíme dopravní nehodu, do něčeho nabouráme, někoho zraníme, tak pojišťovny proplatí do maximálního limity peníze za škody, ze zákona alespoň 35 milionů korun pro škody na zdraví i majetku. Pokud však způsobíte nehodu, tak z povinného ručení nemůže být proplacena škoda na vašem vozem či těle.

Pokud by se stalo (a bohužel se to čas od času opravdu děje), že nehodu způsobí řidič nepojištěného vozidla, do situace se vkládá Česká kancelář pojistitelů, která z finančních prostředků členských pojišťoven zaplatí škody poškozeným. Následně částku vymáhá od škůdce. Tímto způsobem jsou chráněni všichni účastníci silničního provozu, kteří se stanou nezaviněnými účastníky nehody.

Parametry povinného ručení

Nejdůležitějším parametrem je limit plnění. Ten je ze zákona nejméně 35 milionů korun, ale pojišťovny nabízejí i mnohem vyšší limity, tradičně dvojnásobné, ale najdeme i 100 milionové. To se samozřejmě odráží na ceně pojistného, která s nadstandardními položkami roste. Za co si ještě můžete připlatit? Hlavně za nadstandardní asistenční služby a dodatková připojištění.

Na čem pak závisí cena nejvíce, je pojištění vozidel a jeho řidič. Všichni asi známe bonusový systém, kdy za dobu bez způsobené nehody klesá cena, kterou ročně platíme. Ve výsledku tak díky bezpečné jízdě můžeme ušetřit až 60% ze základní ceny pojistného. Zároveň se však můžeme dostat až na trojnásobek ceny, pokud „bouráme“ ostošest. Zároveň je důležité, jaký vlastníte vůz. Pojistné nejčastěji vyplývá z objemu motoru vozu, méně často i z výkonu vozidla v kW. Čím výkonnější/objemnější, tím je cena vyšší. Další faktory ovlivňující cenu povinného ručení jsou:

  1. Velikost města, ze kterého jsme (velké a hustě zalidněné okresy a města jsou znevýhodňovány).
  2. Věk řidiče, protože mladší (=rizikovější) řidiči mají u některých pojišťoven nastavenu přirážku.
  3. Rok výroby vozidla.
  4. Způsob využívání vozidla.
  5. Používání zimních pneumatik ve stanoveném období, které některé pojišťovny kvitují slevou.
  6. Frekvence placení pojistky- na celý rok dopředu vyjde levněji, než na kratší časové intervaly.

Comments are closed.