Havarijní pojištění

Pokud vám nestačí, že vám zákon přikazuje své vozidlo pojistit, a chtěli byste komplexnější ochranu, může vás zajímat právě následující článek. Se zákonným pojištěním je totiž ta potíž, že nekryje případy, kdy způsobíte nehodu a sami přijdete k úhoně, což se stane vlastně téměř vždy. Zničený vůz, pochroumané zdraví a nikdo vám nedá ani korunu. Samozřejmě, je to spravedlivé, ale napravitelné zároveň.

Co pokrývá?

S havarijní pojištění se víceméně nemusíte bát ničeho, tedy kromě základů, jako je ohrožení života a zdraví. Poskytuje komplexní ochranu, samozřejmě do té míry, do které jsme ochotni za nadstandardní péči platit.

Představme si situaci, že nabouráme. Je to naše vina a z povinného ručení je zaplacena škoda ostatním účastníkům nehody. Sami máme vůz zničen, ale naštěstí jsme vybaveni havarijním pojištěním, které se řídí limitem plnění totožným s obvyklou cenou auta (to je cena, za kterou se v daný čas prodává daný typ automobilu v daném místě, stavu, stáří a výbavě), přičemž ale
pojišťovny rády nastavují nějakou minimální spoluúčast. Ta činí 5%, takže stále získáme 95% reálné hodnoty automobilu zpět. Oproti stavu bez dodatkového pojištění, kdy nedostaneme nic, je to velká změna.

Podobné je to v dalších situacích, které jsou pokryty pojištěním- například škoda způsobená vandalismem, krádeží nebo živelnými událostmi. Pokud se pojišťujeme proti všem možným rizikům, pak máme takzvaný ALLRISK. Nejde o levnou záležitost (čím dražší vůz, tím vyšší pojistné), ale to ani nový vůz.

Samozřejmostí jsou asistenční služby, které jsou alespoň v základní podobě k dispozici bezplatně. Pokud nám jejich rozsah nevyhovuje, můžeme si připlatit za komplexnější pomoc.

Připojištění a GAP

Celá řada doplňkových produktů čeká na řidiče, kteří si chtějí dopřát opravdu dokonalou ochranu. Jedná se především o připojištění skel, úrazové připojištění a pojištění zavazadel. Zmínil bych jenom to, že skla můžeme pojistit buď všechna, nebo jen to čelní.

Speciálním případem je pak GAP. Jedná se o produkt, který jako limit plnění nepoužívá obecnou, ale pořizovací cenu vozidla. To je velká výhoda, protože přirozeně dostanete (v případě odcizení nebo totální destrukce) nesrovnatelně více peněz- automobily totiž velmi rychle stárnou a po třech letech už je jejich hodnota sotva poloviční. S GAP máte vždy jistotu, že budete mít na opravdu nové auto odpovídajících kvalit.

Comments are closed.