Cestovní pojištění

Chystáte se na dovolenou? Tak ať už vaše kroky vedou kamkoliv do zahraničí, rozhodně neodjíždějte, aniž byste uzavřeli cestovní pojištění.

Ani do EU

Všichni máme asi někde po ruce Evropský průkaz ZP, na jehož základě máme právo na ošetření v zemích EU i v několika dalších státech. To je určitě příjemná jistota a velký pokrok v evropské integraci, ale jako plnohodnotná ochrana našeho zdraví a peněz nemůže fungovat. Proč?

Hlavním důvodem je spoluúčast, která se vždy počítá podle zákonů té které země. Tím druhým to, že některé zákroky je nutno platit přímo na místě, takže u sebe musíte mít stále velké množství peněz, což je nejen naprosto nepraktické, ale pro mnoho z nás i nemožné. Tyto náklady jsou vám pak proplaceny (po odečtení spoluúčasti) až zpátky doma v České republice.

Třetím podstatným negativem cestování na EPZP je nemožnost využít asistenční služby, které právě v novém prostředí cizích států nabývají na důležitosti.

S komerční pojišťovnou

Jednoznačně proto musíme doporučit pojištění u některé z komerčních institucí, jako je například Kooperativa, Česká pojišťovna a podobné. Získáte tak už výše zmíněné asistenční služby, které se hodí v případech, že potřebujete poradit, někam navigovat, najít lékaře, lékárnu, vybrat léky,… Mít čtyřiadvacetihodinovou oporu vždy poblíž na telefonu tak může přispět k pocitu bezpečí a tím i k lepšímu prožitku z cesty do zahraničí.

Základem cest.poj. je pojištění léčebných nákladů, což obsahuje vše možné (kromě zubní péče, pro kterou bývá limit stanoven zvlášť) i nemožné (například repatriaci nebo převoz ostatků zpět do vlasti) k nutné péči o vaše zdraví či tělo. Pokud nedojde k extrémním situacím, tak by základní limity plnění měly být dostatečné, ale pokud máte pochybnosti, určitě to diskutujte se svou pojišťovnou. V základu jsou pak i zmíněné asistenční služby.

Připojištění

Rizika spojená s cestami do zahraničí jsou však mnohem „bohatší“ a neomezují se pouze na nemoci a zranění. Pokud máte strach i o svá zavazadla či své doklady, není problém sjednat připojištění zavazadel. Podobné je to se stornopoplatky, nevyužitím dnů z plánované dovolené a tak podobně.

Specifickým oborem je pak sport a další náročnější aktivity. Ty jsou pojištěny už v základních balíčcích, ale pouze v rekreační formě a ve velmi omezeném (přesně vyjmenovaném) seznamu jednotlivých aktivit. Takže třeba šnorchlování, které můžete provozovat bez obav, a pokud se vám při něm něco stane, pojišťovna léčbu platí. Pokud byste se ale potápěli s přístrojem, tak potřebujete lepší ochranu, jinak přijdete zkrátka. Existují většinou tři balíčky sportovních aktivit:

  1. Základní, které pokrývají naprosto neškodné sporty. Rekreační plavání, šnorchlování, volejbal s přáteli na pláží, procházky a podobné.
  2. Rizikové, kam spadají u většiny pojišťoven i zimní sporty, jako je oblíbené lyžování a snowboarding. Dále sem patří (ne u každé pojišťovny!) jachting, surfing, windsurfing, jízda na koních, sjíždění řek,…
  3. Extrémní, kde se nejvíce projevu, jak jsou pojišťovny ochotné jít v ochraně klientů daleko. Najdeme totiž pojišťovny, které se zdráhají pojistit potápění s přístrojem byť do minimálních hloubek, ale najdeme i takové, u kterých se můžeme potápět až do 40 metrů hloubky. To jsou rozdíly, které naprosto mění vyznění celé aktivity, což činí z těchto sportovních balíčků pojištění jeden z důležitých prvků při rozhodování se, u které pojišťovny se necháme pojistit. Dále sem může spadat horolezectví, speleologie, sjíždění náročnějších řek,…

Comments are closed.